top of page
Szukaj

Równowaga kwasowo- zasadowa jako pierwszy krok do szczupłej sylwetki i zdrowego organizmu

  • martapawelec12
  • 17 wrz 2019
  • 5 minut(y) czytania

Równowaga kwasowo-zasadowa to stan, w którym zachowany jest odpowiedni stosunek kationów i anionów w płynach ustrojowych, warunkujący poprawne pH i prawidłowy przebieg procesów życiowych. W prostszych słowach to po prostu odpowiednia równowaga, która pozwala utrzymać harmonię w naszym organizmie.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to co jemy ma swoje właściwości kwasowe lub zasadowe. Jeśli nie będziemy dbać o rożnorodność naszego jadłospisu, spozywac będziemy tylko wybrane, ulubione przez nas grupy pokarmów istnieje ryzyko, że równowaga będzie zaburzona.

Stan równowagi kwasowo-zasadowej osiągamy, kiedy zakres pH krwi dla większości procesów przemiany materii wynosi 7,35-7,45. Większe pH oznacza przewagę składników zasadowych, mniejsze - przewagę składników kwaśnych.

Niebezpieczne dla organizmu zachwianie równowagi występuje przy pH mniejszym niż 6,8 i większym niż 7,8 (dla krwi). W skrajnych przypadkach białka ulegają denaturacji, przestają działać enzymy komórkowe, ustaje wymiana gazów oddechowych.

Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu?


Cóż, to wcale nie takie proste jak nam sie wydaje. Bardzo często myślimy, że to zwykle osłabienie, gorsza dyspozycyjność, słabsze dni, a może oznaki przeziębienia bądź innej choroby. Podstawowymi objawami są:

1. ospałość

2. wieczne zmęczenie

3. słaba kondycja fizyczna

4. pogorszenie stanu skóry - zasinienia, worki pod oczami, wiotczenie skóry

5. nagłe pojawienie się celullitu,

6. zawroty głowy

7. nudności

8. objawy ze strony układu pokarmowego - bóle brzucha, wzdęcia, gazy


Jeśli zauwazyłes /aś/ u siebie takie objawy pomyśl jak wygląda Twoja dieta

1. pijesz dużo kawy? więcej niż 2 dziennie

2. pijesz alkohol? (często)

3. pijesz mało wody

4. w Twojej diecie przeważają produkty mięsne, wysokoprzetworzone, nabialowe

5. dieta uboga jest w warzywa i owoce?


Całkiem możliwe, że przyczyną wszystkich tych objawów jest wlaśnie zakwaszenie - w takiej sytuacji - pomimo wielu prób odchudzania - kilogramy niestety stoją w miejscu


Specjalnie dla Ciebie krótka, podstawowa rozpiska produktów kwaso i zasadotwórczych


Produkty kwasotwórcze:

kasza jęczmienna

płatki owsiane

ryż

makaron

mięso wieprzowe

mięso wołowe

jaja

ser

Produkty alkalizujące:

mleko

buraki

ziemniaki

marchew

pomidory

sałata

ogórki

kapusta

czarne porzeczki

wiśnie

gruszki

truskawki

awokado


Wspomóc się możesz także fitoterapią. Co jest wskazane?

1. młody jęczmień

Młody jęczmień jest charakterystyczny dzięki swojej barwie, którą zyskuje za sprawą wysokiej zawartości chlorofilu. Posiada on właściwości przeciwutleniające,co powoduje usuwanie z organizmu nadmiaru wolnych rodników. Inne właściwości chlorofilu:

posiada właściwości leczenia anemii, wspomaga pracę nadnerczy i tarczycy, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, przyspiesza gojenie ran, stymuluje układ immunologiczny.

Zielony jęczmień bogaty jest nie tylko w chlorofil. Posiada również mnóstwo witamin i minerałów, w tym:

witaminy B, C, E, K, kwas foliowy, beta-karoten, magnez, potas, żelazo, wapń, mangan, cynk, krzem.

Wprowadzenie do składników diety młodego jęczmienia przyczyni się do zapewnienia równowagi pH organizmu, dzięki czemu komórki człowieka będą mogły funkcjonować w sposób prawidłowy. W obecnych czasach najczęściej spożywamy żywność uprzednio przetworzoną, charakteryzującą się odczynem kwaśnym. Jeśli w naszym jadłospisie przeważa jedzenie tego typu, istnieje ryzyko zachwiania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Stan ten prowadzi do wielu negatywnych skutków w funkcjonowaniu organizmu, np.:

zaburzeń snu, zaparć, chronicznego zmęczenia.

Regularne spożywanie młodego jęczmienia przyczynia się do wyeliminowania niepożądanych dolegliwości.


2. zielona kawa

Kawa (Coffea L.) to roślina należąca do rodziny marzanowatych. Jest rośliną wiecznie zieloną, sięga 4–7 m wysokości. Krzewy kawowe rosną na terenach międzyzwrotnikowych. Kwiaty są białe, mają niewielkie rozmiary i przyjemnie pachną jaśminem. Owoce kawy to mięsiste jagody, które podczas dojrzewania zmieniają barwę od czerwonej przez żółtą do purpurowej. Wewnątrz nich znajdują się pestki, które są wydobywane, łuskane i selekcjonowane w celu produkcji kawy.

Kawa zawiera wiele związków aktywnych biologicznie, m.in. kofeinę oraz szereg przeciwutleniaczy. Ze względu na bogaty skład wykazuje wiele pozytywnych właściwości, m.in obniża poziom glukozy, trójglicerydów i cholesterolu we krwi. Nasz organizm jest stale wystawiany na szkodliwe działanie wolnych rodników, które są wytwarzane zarówno w jego wnętrzu, jak i poza nim. Nadmiar wolnych rodników prowadzi do rozwoju wielu chorób, m.in. choroby Parkinsona, Alzheimera, astmy oskrzelowej, miażdżycy, cukrzycy, a nawet nowotworów. Substancje przeciwutleniające neutralizują ich działanie.

Do antyoksydantów zaliczane są kwasy fenolowe, których znaczne ilości występują właśnie w kawie. Spośród nich najwięcej jest kwasu kawowego i chlorogenowego, który jest połączeniem tego pierwszego z kwasem chinowym. Kwas kawowy nazywany jest inhibitorem chorób nowotworowych. Działa również przeciwbakteryjnie. Kwas chlorogenowy ma duże znaczenie w chemoprewencji nowotworów. Rozszerza naczynia krwionośne i zmniejsza wchłanianie glukozy we krwi. Ponadto działa przeciwzapalnie i żółciopędnie. Obydwa kwasy jako naturalne antyoksydanty wykazują zdolność zmiatania wolnych rodników oraz wiązania jonów metali ciężkich. Gugliucci i wsp. dowiedli, że przez picie kawy dostarczamy organizmowi osiem izomerów kwasu chlorogenowego. Wszystkie są dobrze przyswajalne. Oprócz tego kawa przeciwdziała próchnicy. Zawarte w niej związki – kofeina, kwas chlorogenowy i trygonelina dostają się do wnętrza zęba i zakłócają jego kontakt z bakteriami.


3. aloes


Aloes od wieków wykorzystywany był w lecznictwie jako środek pomagający w wielu dolegliwościach. Również dzisiaj może pomóc uporać się z niektórymi problemami. W lecznictwie stosuje się zagęszczony lub wysuszony sok z liści aloesu.

Dzięki wysokiej zawartości polisacharydów aloes może wspomagać leczenie takich schorzeń układu trawiennego, jak różne stany zapalne, czy wrzody żołądka i dwunastnicy. Aloes działa bowiem przeciwzapalnie. Jest także pożywką dla baterii synbiotycznych, dzięki czemu sprzyja namnażaniu korzystnej mikroflory jelitowej. Zawarte w aloesie antrachinony stymulują jelita do pracy, wspomagając metabolizm i zapobiegając zaparciom. Właściwości przeciwzapalne aloesu wykorzystuje się jako wsparcie w leczeniu zespołu jelita drażliwego, choroby Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Wyciąg z aloesu wzmaga produkcję żółci, dlatego może być stosowany wspomagająco przy zaburzeniach wątroby. Zwiększa również produkcję soku żołądkowego, zatem może być skutecznym środkiem na pobudzenie łaknienia. Spożywanie wyciągu z aloesu może wspomagać gospodarkę węglowodanowo-tłuszczową, pomagając utrzymać prawidłowy poziom glukozy i cholesterolu we krwi.


4. inulina


nulina jest wielocukrem o szerokim wachlarzu właściwości. Jej charakterystyczną cechą jest przede wszystkim niska kaloryczność – jest prawie dziesięć razy mniej słodsza niż zwykły cukier. Inulina ma właściwości żelujące, strukturotwórcze oraz stabilizujące i zagęszczające. Niekiedy ten niskolaoryczny cukier jest zastępstwem dla tłuszczu. Jak się okazuje - 1 g inuliny to zamiennie 4 g tłuszczu. Produkty z zawartością inuliny nie tracą na wartości, zachowują wszystkie cenne właściwości. A co więcej – inulina w danym wyrobie polepsza jego smak i konsystencję, a także daje uczucie kremowości w trakcie jedzenia.


Warto dodać, że właściwości inuliny jako zamiennika tłuszczu powodują, iż jest ona stosowana w produkcji żywności dla osób chcących się odchudzić. Ponadto ten cenny wielocukier może również blokować łaknienie i dawać uczucie sytości, co z kolei wpływa na poprawę kontroli ilości przyjmowanych pokarmów. Dlatego po produkty z inuliną powinny sięgać osoby nie tylko na diecie, ale także te, które myślą o prawidłowym żywieniu i na zdrowiu.

Trzeba też wiedzieć, że inulina jest doskonałym prebiotykiem, stymulującym rozwój dobrej flory bakteryjnej jelit. Inulina reguluje ilość wypróżnień, a także zmniejsza skłonności do zaparć. Ponadto pomaga w kontrolowaniu poziomu cholesterolu.

Inulina pozytywnie wpływa również na regulowanie gospodarki węglowodanowej. Poprzez cenne właściwości błonnika spowalnia wchłanianie cukru z żywności do krwi i zmniejsza indeks glikemiczny jedzonego produktu. Zastosowanie inuliny w żywności jest ważne dla diabetyków, gdyż może ona dodatkowo obniżać wskazania glukozy we krwi.



Pamietaj, że w moim gabinecie. - możesz wykonać badanie pod kątem zakwaszenia organizmu - wtedy mamy pewność czy powyższe objawy na pewno są wynikiem zakwaszenia. Uloże wtedy dietę, która pomoże osiągnąć naturalne ph i w konsekwencji pozwoli Ci odzyskać dobre samopoczucie i wage docelową.

Koszt badania to 99 zł, w połączeniu z konsultacją dietetyczną 159 zl


A teraz, jeśli doszedłeś aż tutaj obiecany przepis na koktajl (na 5 porcji)


1. aloes 250 ml

2. woda 250 ml

3. banan

4. jabłko 2szt.

5. gruszka

6. awokado

7. pietruszka (nać) - 2 łyżki

8. inulina 4 łyżeczki

9. młody jęczmień 4 łyżeczki

10. zielona kawa 4 łyżeczki

11. miód 2 łyżki


Najlepiej jako pierwszy posiłek


Smacznego










 
 
 

Comments


Post: Blog2_Post

Subscribe Form

Thanks for submitting!

©2018 by Poradnia Dietetyczna Marta Pawelec. Proudly created with Wix.com

bottom of page